Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilecek ???

TBMM Genel Kurulunda İş Güvenliği Uzmanlığı Şartlarındaki Değişimler

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilecek ???


TBMM Genel Kurulu Temmuz ayında yaptığı düzenleme ile İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği alanında Bazı düzenlemelerde bulunulmuştur.

Mevcut Düzenlemeye göre Mühendis, Mimar, Teknik Öğretmen Fakültelerinden Mezun olan herkes İş Güvenliği Uzmanı Olmaya hak kazandı.

Bunun yanı sıra Fen Edebiyat Fakültesinden Mezun olan Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümü mezunları da İş Güvenliği Uzmanı Olmaya hak kazandı.
Kimler İSG Uzmanı Olabilecekler
 

Teknik Bölüm Mezunlarından sadece iki yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünden mezun olanlar bu hakka sahiptir.

Aynı zamanda sadece
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI Müfettişleri ve Teknik Uzmanları İŞ Güvenliği Uzmanı olurken bunun yanında SGK’da Müfettiş olanlarda artik İş Güvenliği Uzmanı Olabilecek

TBMM GENEL KURULUNUN İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan Değişiklik 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve(s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

İş Güvenliği Uzmanı:
(f) Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip,Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler, mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı.

s)Teknik eleman: Teknik öğretmen,fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahipolanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,"
ESKİ KANUN METNİ
(1) Bu Kanunun uygulanmasında;
f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkçayetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
s) Teknik eleman: Teknik öğretmen,fizikçi ve kimyager unvanına sahipolanlar ile üniversiteleriniş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,

ANKARA -İSTANBUL- İZMİR-  ADANA- ANTALYA - DİYARBAKIR -BURSA - MALATYA - KONYA - SAMSUN
İRİS İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği, İşyeri Hemşireliği ve OSGB


 
İris Akademi ©2013 tüm hakları saklıdır.
 

İRİS AKADEMİ ADANA ŞUBESİ

BİZE ULAŞIN

Tel : 0322 457 70 50 - 0322 458 80 60

Fax : 0322 457 71 17
irisakademi01@gmail.com